معرفی کتاب صفر مرزی


معرفی کتاب صفر مرزی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

تعداد بازدید : ۶۲۸

نویسنده : انتشارات امیرکبیر

جنگ كه آغاز شد جوانان داوطلب براي دفاع و دفع تجاوز دشمن تا دندان مسلح به سوي جبهه هاي جنگ شتافتند، و آن ها كه ذوق و شوقي براي نوشتن در خود ديدند از همان آغاز جنگ قلم به دست گرفتند و بدون برنامة از پيش تعيين شده نخستين داستان هاي جنگ تحميلي و دفاع مقدس را آفريدند. نوقلمان جوان جنگ ديده از نخستين ماه هاي وقوع تجاوز به خاك ايران اسلامي به سوي تجربه اي عظيم و فراسوي حيات متعارف پرتاب شدند، و نخستين گام ها را براي خلق داستان در اين تجربة سترگ و در اين وادي كشف و شهود معنا ها و شعور ايماني و آرماني در زندگي فردي و جمعي خود در جبهه ها برداشتند.

بخش بزرگي از شبه داستان ها، داستان هاي كوتاه و بلند در آن روزگار و به اقتضاي برخي الزام هاي بر آمده از غيرت ديني و ميهني نوشته مي شد، در تناسب ميان شتاب وقوع بي وقفة حوادث و ضرورت پاسخ گويي به نيازهاي فرهنگي، در چهارچوب ساده ترين تعريف هاي داستان محدود مي ماند تا با رجوع به تنها يك هدف يعني رساندن «پيام»، وظيفة نويسنده عجالتاً انجام شود. ناديده گرفتن آن تلاش ها، نديدن صداقت و تعهد شماري از نويسندگان برخاسته از هشت سال حماسة عظيم جانانة رزمندگان و ملت ايران است.

اكنون با گذشت آن روزها و فاصله گرفتن از آن دوران مجال لازم براي رؤيت كل مجموعة آن رويداد بزرگ و درك هرچه دقيق تر و روشن تر جزء به جزء آن حماسة عظيم فراهم آمده است، و در گوشه و كنار كشور شاهد تلاش خلاق داستان نويسان جوان و نوقلمان باذوق و هوشمندي هستيم كه تعهد، درك، جستجو و تكنيك را با هم آميخته اند تا دربارة حماسه هاي هشت سال دفاع مقدس آثاري ارزشمند حول مضمون هاي مربوط به جنگ و دفاع مقدس خلق نمايند. مجموعه «روايت ديگر» با ورود به حوزة داستان، داستان كوتاه، نمايشنامه، فيلمنامه و نقد ادبي دفاع مقدس پنجره اي تازه در مقابل خواننده مي گشايد تا نويسندگان جنگ ديده را در كنار نوقلمان و جوانان نويسندة امروزي قرار دهد. و با همراه شدن با اين داستان نويسان ـ جنگ نديده و جنگ ديده ـ و ارج نهادن به شور و شوق آفرينشگرانة آن ها سهمي هرچند اندك در نشر داستاني و هنري حماسه هاي جاودانه دفاع مقدس را دارا باشد.

برای خرید کتاب صفر مرزی اینجا کلیک کنید.

لینک برگزاری مسابقات انتشارات امیرکبیر:

- amirkabir.net

- amirkabir.yarketab.com

#معرفی کتاب #معرفی کتاب صفر مرزی #معرفی اثار لیلا جلینی #درباره کتاب صفر مرزی نوشته لیلا جلینی #انتشارات امیرکبیر
می پسندم (۵) نمی پسندم (۰)

نظرات کاربران

سلام، کتاب خوبی بود و ممنون از شما و از نویسنده خوب
۴۰

سلام، تشکر از معرفی کتاب، عالی بود
۴۰

ارسال نظر برای «معرفی کتاب صفر مرزی»


سایر نوشته ها :